marionice74 marionice74
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Sam buys 3 pounds of apples for $6. What is the unit rate?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-10-2021

Answer: 1 pound per $2

Step-by-step explanation:

Imagine this problem as a ratio:

Pounds : Dollars

3 : 6

To simplify this ratio, we see that a common divisor(in fact the only common divisor) is 3.

3/3 : 6/3

1 : 2

Therefore, we get 1 pound per $2

Answer Link

Otras preguntas

can you tell me about atoms
Need help on this please any one
Need help on this please any one
Which atmospheric layer is closest to Earth's surface? A. troposphere B. exosphere C. stratosphere D. mesosphere
There are _____ tenths in 2 tenthsPlease?​
Will 3in,4in,7in form a triangle. Will 3in, 4in, 6in form a triangle Will 1m, 2m, 3m form a triangle Yes or no
What are the Push Factors for the people of Mexico and Venezuela? Latin America
I need help with number 11 please help
Find 22% of 48 Help please- i need this answer i’m stuck on it
I neeed helpp plzzzzzzzzzzzz