mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

which of the following european developments is most closely assoicated with the revolution in haiti
If 52x + 64b = 4,892, and if x + b = 83 what is the value of x and b?
y- 8x-2 and y Rajib wrote the equations5. What can Rajib conclude about the solution to this system ofequations?o The point (2,14) is a solution to of equations
Many contemporary researchers believe that __________ in infancy have life-long implications for healthy personality development. a. adequate sleep b. adequat
The perimeter of sasquare is 20 ft. If you increase the length of the square by 2 feet and decrease the width by 1 foot what is the area in square feet
solve the following system of equations using any method 10x 2y 7z=22 6x 6y 5z=−14 x 4y 2z=−14
six people went into the woods to look for truffles. On average they collected 7 truffles per person. The average of the last four people to come back was 8 tru
How do you solve y= 3x - 9 + 8x
how many significant digits are in the number 5.40
how can pure dry crystals of calcium chloride be obtained from a solution of calcium chloride