s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

Why is understanding how much Travis loves Old Yeller important? A. It allows the reader to see how lonely Travis is after his father leaves. B. It demonstrates
A taxicab starts at (1, -2) on the grid. It goes 4 blocks south and 3 blocks east to pick up a passenger. Then it goes 6 blocks west and 5 blocks north and drop
expand and simplify (x+7)(x-7)
Which best defines the phrase "end of the Cold War"? A. Communist countries have disarmed all of their nuclear weapons. B. The Berlin Wall between East and W
Municipal bodies are created by
how do you name a vector?
Which expression shows how to convert 24 gallons to cups? A. 24 ÷ 4 B. 24 × 16 C. 24 × 8 D. 24 + 16
An inch is equal to about 2.54 centimeters. Write an expression which estimates the number of centimeters in x inches. Then estimate the number of centimeters i
International events have no influence on the business cycle. True or False?
what expression is equivalent to 3(-2x - 1) A. x+2 B.x-1 C. -6x-3 D. -6x-1