Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

Describe some of the common health conditions associated with air pollution?
What was the Alien Act? It authorized the arrest and deportation of immigrants who criticized the government. It limited the federal government to powers explic
What is the best way to change the sentence below from passive voice to active voice? The band was shocked by Patrick's loud music. a. The band, by Patrick's lo
what were the causes and outcomes of the crimean war
Find the 3rd term in this sequence: tn= 2n/5
Who is the first President?
The middle layer of the urinary bladder is identified as ___________. a. Mucous coat b. Submucous coat c. Muscular Coat d. Sphincter Coat
18. Which sentence in the paragraph is the topic sentence? (1) There's no doubt that Springdale needs a new high school. (2) The old Washington High School o
Nature of the predicate
What did the case Plessey v. Ferguson decide?