end2endmist
end2endmist end2endmist
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

Ciara brought $240.00 to spend on gigts for her family. She found 8 identical statures at a gift shop. She had $72 leftover. how much did each statue cost?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-01-2017
statues+72=240
minus 72 both sides
statues=168
168=8statutes
assuming they cost the same
divide both sides by 8
21=1statue

each costs $21
Answer Link

Otras preguntas

How should you behave while performing laboratory experiments?​
can someone help me with this ? it’s irregular verb stuff
Help please! Any help is appreciated
2a - 40 + 30 - 5a How do I solve
The _______ converts food into energy. It is found in both plants and animal cells.
Texas has 4,015,000 beef cows in 2013. If one cow produced approx 209g of methane per day. How much methane was produced by the beef cows in Texas in 2013
write 100% as a decimal and as a fraction middle school not high school.9/3/20 ↑
Bri wants to buy as many flip flops as she can at the store. Each flip flop costs $4 and she has $50 with her. Write an inequality to show the maximum number of
Answer ASAP 15 points
Which expression is equivalent to 3 - 2 Choose 1 answer: А --3 + -2 B D - 2