alexisedwards25
alexisedwards25 alexisedwards25
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

A term paper weighing 1 lb., 4 oz. is mailed at the rate of $0.45 per ounce. Find the cost of mailing the term paper.

Respuesta :

BellaMcNulty BellaMcNulty
  • 03-01-2017
There are 8 oz in a pound (lb.) So, if there is 1 lb (8 oz) and 4 oz, then you have a total of 12 oz. Since it costs $0.45 per ounce, then you would multiply 12 times .45. After that, you would convert your answer to money by adding a dollar sign and a zero after the last number.

Work: 
12*0.45=5.4

5.4=$5.40

Final Answer: $5.40


Answer Link

Otras preguntas

Scientists who studies things that past cultures have made and used
What should prewriting help a writer do
Sperm are released out of the male reproductive system through the (2 points)
what is the purpose or main goal for the care provided by rehabilitation facilities?
Prior to the arrival of Europeans, what did the natives of North America have in common? a. They had elaborate trade networks. b. They all lived in small fami
how many grams are in 9.5 kilograms
What is a centicube
What's the value of n? 9x27+2x31-28=n (SHOW WORK!!)
For what value of a is a(2x+3)=9x+15+x an identity?
sixteen action figures are arranged equally on 2 shelves. How many action figures are on each shelf?Model the problem with both an array and a labeled tape diag