aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

Qué nombre recibe la colección o recogimiento de reglas normas o preceptos que rigen un deporte determinado así también como una disposición administrativa para
state and explain five uses of the metropolitan area network
If a point on a topographic map is located between the 60 and 80 meter contour lines, what is the range of possible elevations from lowest to highest? (Remember
Which sentence uses parallel structure?
Situation 1:During the scoping of this project, Ria says her budget maxes out at $650,000 USD—she can’t afford the $800,000 USD that this project will cost. Wha
according to aristotle, with whom did a tyrant share power
whats the process to getting the answer
2.8 + 32x + 1 =16.6​
Why would some scholars disagree that an incentive system guarantees the survival of a society?
Please answer I will mark u brainliest or wtv its called