pattie101yaassss pattie101yaassss
  • 05-01-2017
  • Mathematics
contestada

Greg bought 4 notebooks for $6.40. Which equation can be used to determine the price, p, in dollars, of 1 notebook?

Respuesta :

arie01
arie01 arie01
  • 05-01-2017
the answer is 6.40 / 4 = $1.60
Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the following images as to visual elements, representations, emotional suggestions and intellectual meaning. Use the table below for your answers.
HELP ASAP Which sentence contains an objective pronoun? O A. My friends asked why I was acting so smug today. B. Imagine finding that much cash out in the open
Does anyone like anime and if you do, what are your top three favorite animes.
A square has a diagonal of length 12. Find the length of each side.
20 POINTS!!! PLS HELP <3 Please write it in your own words.
You have a large square that is divided into 20 smaller squares. If you shade in 75% of the smaller squares, how many are shaded in?
From Breakup to New Government. How did America go from colonies to the Constitution? try your hand at summing up some of the major points using the chart below
¿Qué ropa compras para la fiesta? Make sure you use the yo form of the verb comprar and say at least one clothing item. (e.g., I buy a pretty dress.) ¿Qué aperi
Some students are going on a field trip. The cost of the trip is $100, in addition to $7per student. Write an equation that relates the total cost of the trip,
How many tons are equal to 32,000 pounds? 16 tons 116 tons 160 tons 1,600 tons