faythr2 faythr2
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

coffee cost 18.96 for 3 pounds what is the cost per pound of c offee

Respuesta :

deniciasookraj2007
deniciasookraj2007 deniciasookraj2007
  • 03-12-2021

Answer:

$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee

Answer Link

Otras preguntas

Mexico's eastern coastline runs along the The extends near the southwestern coast. region. Central America. mountain range cover the country's northwestern run
What is the name of the functional group formed when simple sugars combine?.
The value of y is directly proportional to the value of x. If y = 45 when x = 140, what is the value of y when x = 70?​
Pls help me with these questions ~Chiena Which came first: the sun or the earth? Why is there a fridge light but no freezer light? Does a staircase go up or dow
solve for x: x/9 − 5 = 5 x=
Vegetarians have to be sure that they get enough of which nutrient commonly found in meat? O A. Protein O B. Calories • c. Calcium • D. Carbohydrates
please, i need help. answer the qustion.
Fill in the blank with the correct word. Die Tante ist die Schwester ______ Mutter. die des der dem
Summarize Chapter 14 of The Hiding Place
Sweet is to bitter as conscious to____ A.clear B.unaware C.salty D.sour