madisondeluna madisondeluna
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the cost of 16 bar of chocolate costs $84. Find the cost of 28 bars of
chocolate.

Respuesta :

theguycallednub
theguycallednub theguycallednub
  • 02-02-2022

Answer:

16 bars=$84, meaning that one bar cost 5.25

28 bars=$147

Answer Link

Otras preguntas

Write an equation for the graphed line in......please help.
For the last 4.5 hours, the temperature has decreased at a rate of 2.8 degrees per hour. Which best represents the overall change in temperature over this time
If a number’s composite form is 256, which of the following shows its exponential form as a product of prime numbers? 2^8 256 4 · 64 24 · 8
Here's the question: You have an electrical circuit with various components, all of which are in series. The current (I) through the system is (5.772 - 5.323i)
What type of figurative language is observed in the following sentence? “So now Della’s beautiful hair dell about her rippling and shining like a cascade of bro
who approves appointments for federal judges
what were the other men in the village doing when arsat and his brother ran off with diamelen?
Rice was a major cash crop on plantations in the
which type of drug is alcohola. depressantb. minorc. binged. inhibition plz help verrrrrrry confused lol
Write an equation of the line passing through each of the following pairs of points. c (4, 0), (−2, 8)