goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

Can the need to protect the elephants’ environment be balanced with the need to protect the elephants?
The floor plan for the indoor living space of Mike's cabin is shaded in the diagram. Mike wants to build square observation decks in opposite corners so the liv
To determine the relative age of rock layers 1-3, you could use the principle of
Ellen collected 88 empty cans to recycle,and Carl collected 72 cans. They packed an equal number of cans into each of two boxes to the recycling center
Which activity should be considered when thinking about sun safety? A. researching the amount of sunscreen to apply to the skin B. identifying fashion trends a
- 5 + 7k = -19 Help pwease
What would be one way to avoid static electricity? А) Dry cotton fabrics and synthetic fabrics separately. B) Run a metal clothes hanger across your dry hair. C
is colorblindness a dominant or recessive trait? Explain your answer.
Which operation is associate with ratios - adding , subtracting, timing , or diving
Plz help!!!!! How does the United States affect politics and government in Colombia today? Responses A. It supports rebels who are attempting to overthrow Colo