ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

Mexican-Americans and African-Americans joined the war effort due to the threat of (A) segregation (B) fascism (C) mobilization (D) internment
Which verb agrees with its subject? Many passengers who ride on the bus __________ to music through headphones. A. listening B. listen C. was listening D. liste
What if nitrous oxide gas doesn't work on me?
Rewrite the sentence The water was calm, using a metaphor.
Which sentence uses correct capitalization? A. Uncle Pete and aunt Agnes will come over for Independence Day as usual. B. This is Governor Bond, the youngest Go
What is Bright and Asks a lot of questions?
what ideas did Greek philosophers develop
Which phrase best describes the “cause” that Paine refers to
What stimulates the production of antibodies? AIDS AIDS B. Antibiotics C. Anticodons D. Antigens
where is the homeland of the Burgundians