Wonder340
Wonder340 Wonder340
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

Elena has $5 for pencils. Each pencil costs $0.30. How many pencils can she buy? *No run-on decimals please!*

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 04-03-2022

Answer:

she could by 16 pencils with 20 cents left over

Step-by-step explanation:

so the fraction is 16 and 2/3

so she could buy 16 pencils and have 20 cents leftover

Answer Link
elizabethcross
elizabethcross elizabethcross
  • 04-03-2022

Answer:

She can buy 16 pencils

Step-by-step explanation:

You would not be able to write this as a run on decimal because she is buying pencils and you cant but part of a pencil

.30 x 16= 4.8  so you would not be able to buy anymore than 16

You could always buy less and she would have 20 cents left over if she bough 16.

Answer Link

Otras preguntas

In the U.S., the iron and steel industry is concentrated in the: A.South B.North C.Midwest D.West
What has the lowest risk of getting cancer, heart bypass surgery or hormone therapy
Who has to approve the governors appointment of judges
Using 8, 11, 9, 1, and 8 create a problem in which the answer equals 2. You may use operations more than once.
Find an equation for the line below.
Help me please !! ( I will mark brainliest)
A saturated solution of pbcl2 is found to contain 2.88 x 10-2 m chloride ions. what is the correct value of the solubility product, ksp
Find an equation of the tangent line to the curve at the given point. y = 7x + 9 cos(x), p = (0, 9)
Write the word sentence as an inequality. A number m is at least -3
MY DUDE I NEED HELPPP