MysticalUnicorn10
MysticalUnicorn10 MysticalUnicorn10
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A 12 ounce bottle of clean green dish soap is $1.09 with a 20 ounce bottle cost $1.99 which is the better bye

Respuesta :

dunkletrina
dunkletrina dunkletrina
  • 02-02-2017
the 20 ounce bottle because you get more for .90 cents more
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-02-2017
In order to compare both deals, we need to calculate unit prices
1st deal = 1.09 / 12 = 0.91
2nd deal = 1.99/20 = 0.0995

Here, 0.91 > 0.0995

So, 2nd deal is cheaper hence, it is better buy

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

"First in war, first in peace, and first in the hearts of his countrymen." What does this quote by Henry Lee illustrate by the phrase "first in war"? George Wa
Why is collective joy important in society?
help please im begging you
Dontrelle recieved 30% off when he purchased a rare book regularly priced at $96.50.How much did Dontrelle pay?
when buying lemonade mix , Cece spend $0.72 on a 6- ounce packet and $0.27 on a 3- ounce packet . Use unit rates to determine if each pair of rates is equivalen
Which expression is equal to 21,340?
how did Mesopotamia change the nomadic way of life?
Write an essay about the importance of public transport
All living organisms are made up of cells. Unicellular organisms are made up of only one cell. Multicellular organisms are made up of more than one cell. In whi
lora has $15 to spend on movie rentals for the week .each rental costs 3$ sketsh a graph to show how much money she might spend on movies in a continuous or di