ashbjdkjsdf ashbjdkjsdf
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

A firm produces 19,200 units at a total cost of $67,585.06. Find the cost per unit to the nearest cent.

4.00
3.50
3.51
3.52

Respuesta :

droops101
droops101 droops101
  • 08-02-2017
all you do is divide 67,585.06 by 19,200 which is 3.52005521 rounded t nearest cent that's 3.52
Answer Link
manuelatuozzo
manuelatuozzo manuelatuozzo
  • 13-08-2019

Answer:

3.52

Step-by-step explanation:

To find the cost per unit we just need to divide the total cost by the total units.

That's 67,585.06/19,200 = 3.520055208

If we round it to the nearest cent, the cost per unit is 3.52.

Answer Link

Otras preguntas

True or false Geologists use a creep meter to measure the horizontal movement along a fault?
what is the information about carbon
What do these lines from Sophocles's Antigone tell us about Antigone's character?
The key to the success of following any diet plan is to A. keep the diet healthy and balanced. B. follow only the DASH diet. C. limit all forms of sugar in the
Which sentence uses punctuation correctly? a. My cousin because she hopes to become a doctor, volunteers at the local clinic every weekend. b. My cousin, becau
I need to know if this works
Give me 3 ratios that are equal to 40/50 75/100 and 21/18
Evaluation is when you make _____.
at an animal shelter there are 15 dogs 12 cats 3 snakes and 5 parakeets. what percent of the number of cats is the number of snakes
OSHA standards appear in the ___________ and are then broken down into ____________.