4804369809
4804369809 4804369809
  • 01-08-2022
  • Mathematics
contestada

Which unit rate is the lowest price per ounce
Choice a: 10 ounces of chocolate chips for $1.66
Choice b: 20 ounces of chocolate chips for $3.22
1: choice a
2: choice b
3:unit rates are equal
4:Cannot be determined

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 01-08-2022

Answer:

2: choice b

Step-by-step explanation:

a: $1.66 / 10 oz = $0.166/oz

b: $3.22 / 20 oz = $0.161/oz

Answer: 2: choice b

Answer Link

Otras preguntas

Why was the Albany Plan of Union unacceptable to the colonies? The Albany Plan of the Union provided a weak central government. The Albany Plan of the Union gav
In what way did family patterns change during the 1950s
What made the Kingdom of Ghana wealthy?
Explain why the function f(x)=x^2 is not invertible
WILL GIVE BRAINLIEST In the blank space after each sentence, identify the underlined verb as active (A) or passive (P). 1. An interesting novel (was given) to
List two specific mental disorders that affect over seven million Americans per year.
What did da gama have that indian merchants were happy to take?
Please need help with this thank you
What are three distractions that can prevent a driver from focusing on driving? Explain how a driver can prevent these distractions.
Solve 5kx + 6 = 7kx for x