AarohiR756591 AarohiR756591
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

you buy rice at 0.71 Uptown one batch of fried rice requires 10 lb of rice how much does a rice for one batch cost

Respuesta :

CharletS678474 CharletS678474
  • 03-11-2022

Consider one pound of rice costs $0.71. Then, for 10 lb of rice, you have:

cost of 10 lb of rice = 0.71 x 10 = $7.1

Hence, 10 lb of rice cost $7.1

Answer Link

Otras preguntas

Calculate the area for the parallelogram if a= 12.3 ,b = 10.8 and c= 17.3
(a): FInd the coordinates of the vertex (b): Find the intercept(s). For both the x- and y-intercepts, make sure to do the following: -If there is more than one,
Four kinds of a narration in a short story are
PLEASE HELP ASAP (I had no idea what subject to put this in) Which of the labeled fossils comes from the oldest organism? A: Perisphinctes Tiziani B: Parafusul
What part of the brain is The 1st to be affected by alcohol?
Plzzzz help don’t understand
what is the factorization???
Which congruences are true by CPCTC? Check all that applies
find the area of the figure.(sides meet at right triangle)
Looking for the answer for problem number eight zoom in if needed