Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

please help me thank u
When you are dissatisfied with a product or service, filing a lawsuit is the fastest, most direct way to get action. Please select the best answer from the choi
In a sample of 75 randomly selected students at school, 32 are female. There are 1, 371 students in the school. Using these results, predict the number of fema
Which of the following musicians is known for "cool jazz" music? Louis Armstrong Miles Davis Count Basie Duke Ellington
What is the solution to the proportion? 6/x=9/12
Ownership of an individual housing unit in a building is commonly called: a. a cooperative. b. modular housing. c. manufactured housing. d. a condominium. E
What is the ability to bounce back from setbacks or disappointments?
Does a cell ever reach equilibrium
How does a pedometer help people reach their fitness goals?
Compare 7∕8 with 14∕16 using ( <, >, =). A. 7∕8 < 14∕16 B. 7∕8 > 14∕16 C. 7∕8 = 14∕16