makarelissAs makarelissAs
  • 01-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of 2 pears and 6 apples is $14. the price of 3 pears and 9 apples is $21. find the price for one pear and one apple

Respuesta :

BAJRY BAJRY
  • 04-04-2017
7 dollars

if 2 pears and 6 apples is 14
and 3 and 9 is 21

2x7 is 14
3x7 is 21
it's like your doubling the amount each time you add...

Answer Link

Otras preguntas

Which word correctly completes the sentence? Do you see how those __________ tails swish back and forth as they walk? A. horses' B. horses C
What are elie's thoughts about god at this point book. Night
When union leaders negotiate with business management, it is called
71 is 10 less than my number
Read the sentence below and answer the following question: Alice was banking on a snow day as she watched the snowflakes gather on the ground. What does the wor
Carlos owns an orchard. His apple trees produced 315 bushels of apples. Each bushel of apples weighs about 48 pounds. There are about 3 apples in each pound. Ab
what was the tax of 1791 supposed to do
Which of the following is true for the graph of the quadratic function f(x)=2x^2-10x+12 A. The vertex of the function is the point (5/2), (-1/2) B. The y-in
Vicky came home from the matinee at 5:45 pm.The travel time to and from the cinema was 1/2 hr each way . She spent 2 1/4 hrs at the cinema . What time did she l
what is 25/26 dived by 4