saraarauf21 saraarauf21
  • 01-06-2017
  • Mathematics
contestada

You pay $7.50 for 3 quarts of strawberries. You realize that you need more strawberries for your recipe. You return to the store with $4.50. Will you have enough money to buy 2 more quarts of strawberries?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-06-2017
3 / 7.50 = 2.50  and  

2.50 + 2.50 = 5.00 so NO 4.50 will not be enough
Answer Link

Otras preguntas

What is the sum of 9c+(8+3c)?
How are United States treaties created?
a bus accelerates at -0.5 m/s2 for 12.5 seconds. If the bus had an initial speed of 31 m/s, what is its new speed?
Kit gathered 5 eggs when she visited her cousin's farm. Altogether, the eggs weighed 225.0 grams. She wrote down the weight of each egg, but missed the last egg
The progress note of Amy Shaw states that she is a 51-year-old female who has a history of lower back pain following a fall off a ladder in 2007. She has been t
Solve the equation and show your work and combine like terms first
Which of the following could be expected in an analytical essay?A.a comparisonB.use of dialogueC.a personal storyD.sensory language
Simplify 4x+6(3x- 2)
what would doula do for you and your partner
Where can you find hydrochloric acid in your body? What does it do?