zsghz
zsghz zsghz
  • 03-06-2017
  • Mathematics
contestada

roberta needs ribbon for a craft project. the ribbon sells for $3.75 per yard. whats the cost in dollars for 48 inches of ribbon ?

Respuesta :

Incense
Incense Incense
  • 03-06-2017
36 inches are in one yard, 48 inches is 1.3 yards, 1.3 multiply by $3.75 would be approximately $4.87
Answer Link

Otras preguntas

Evaluate j/k -0.2k when j=25 and k=5
Simplify the following fraction: [tex]\frac{(x+2)^2+3(x+2)^2}{x^2-4}[/tex]
what is the opposite of 13?​
What is one advantage of starting a business in hard times
Express the following 48-bit binary MAC address in hexadecimal 11101100 – 00100111 – 10111001 – 11010101 – 01101111 – 10100011
Write the nuclear equation to describe the alpha decay of 243 95 Am
Why did the settlers to Jamestown as the site for their colony
how did the eastern and western churches view religious authority differently​
What is some qualitative and quantitative that prove the law of superposition? please i have no idea
why do you think the allied forces chose to invade five different beaches instead of one ore two ?