leaaha01 leaaha01
  • 01-05-2014
  • Mathematics
contestada

a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples

Respuesta :

justice118 justice118
  • 01-05-2014
3.6, Because 24x6 = 144 Divided by 20 = 3.6
So 3.6 is the awnser
Answer Link

Otras preguntas

In a graduating class with the same number of boys and girls, 1/8 of the girls and 5/6 of the boys are honor students. What part of the class consist of boys wh
Your doctor prescribed you take 400 mg of medicine every eight hours. How many ounces of medicine do you take in a day?
3 things plants need.
A scientist has found new data confirming the plate tectonics theory. How will this most likely help the body of knowledge in science? A. The previous theory w
find the future value of $1400 deposited at7%for 2years if the account pays simple interest,and the account pays interest compounded annually.
Explain how it is possible to have thousands of different proteins when there are only 20 different amino acids?
Which words in the sentence are the direct objects? At the end of the season, the coach praised the team and their hard work. Choose all answers that are co
if the josephite soccer team won a total of c games this and last season, and the team won b fewer games this season than last season.how many games did they wi
What is 48 cookies; 25 % decrease
Why must controls (such as plants given water only) be used in the fertilizer experiment described in the study guide?