HMKitchen5724 HMKitchen5724
  • 04-08-2017
  • Business
contestada

What does 1/4 of a can of coffee cost if 4 cans of coffee costs $2.40?

Respuesta :

Yna9141
Yna9141 Yna9141
  • 17-08-2017
In this item, we calculate first for the price of each can of coffee by dividing the cost by the number of cans of coffee.

        Price per can = cost / total number of cans of coffee
        price per can = ($2.40) / 4 = $0.6/can

To compute for the price of the 1/4 can, multiply the price by can by 1/4.
       price of 1/4  can of coffee = (1/4 can)($0.6/can)
       price of 1/4 can of coffee= $0.15

Therefore, the 1/4 can of coffee will cost only $0.15.
Answer Link

Otras preguntas

__________ the cheerleading squad practiced their routine, they were still not ready to perform for an audience. Choose the BEST transitional word or phrase t
if u answer this u will get good luck for a year
The low and midlevel clouds that look like cotton balls are called...
How do you do this step by step?
how many people are on earth?
Simplify −5x^4(−3x^2+4x−2)
Claire wants to include animations in her presentation slides. Which element of the presentation program’s interface will have the options for animation? Claire
newtons second law deals most cosely with
Prior to which amendment were slaves counted as three-fifths of a personality
PLZZZZZZZZZZZZ HELLPPPPPPPPPPP MEEEEEEEEEEafter the civil war which president was called a "carpetbagger"?A.Lincolnb.Johnsonb. Grant