paigedice1674 paigedice1674
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

My car averages 35 miles to a gallon. when the price of gasoline is $3.09per gallon, what was the cost per mile

Respuesta :

jesss2021
jesss2021 jesss2021
  • 02-09-2017
3.09/35 hope that helps !
Answer Link
vilnius vilnius
  • 31-07-2018

you want dollars per mile

so you need to divide the 35 and 3.09 in such a way that and units cancel out

(dollars/gallon)/(miles/gallon)=dollar...

[tex] cost per mile =(3.09)/(35)=0.088 [/tex]

it cost about 0.088 dollars per mile

Answer Link

Otras preguntas

The era of warring states in china was brought to an end by the rule of
ANSWER.....PKLZ IF U DO THE FIRST PERSON GETS BRANILYIEST ANSWER
Assume that x is a char variable that has been declared and already given a value . write an expression whose value is true if and only if x is a upper-case let
How do you get (5,2) ; (1,3) into slope intercept form
Plz help asap. I really need it
The graph represents function 1, and the equation represents function 2: Function 2 y = 8x + 12 How much more is the rate of change of function 2 than the rate
Which statement on U.S. tariff policy in the 1930s is the MOST accurate?
Identify the correct sentence. a. they was working hard. b. they are working hard. c. they am working hard. d. they is working hard.
Paul's Pizzeria sells 45 cheese pizzas and 20 pepperoni pizzas each week. What is the ratio of cheese pizzas to pepperoni pizzas sold each week by Paul's Pizze
Which type of energy is thermal energy a form of? A- chemical energy B- kinetic energy C- magnetic energy D- potential energy