jdieue jdieue
  • 01-10-2017
  • Mathematics
contestada

Hulu bought a pound of confetti for $12. What is the price, in dollars, per ounce of confetti? There are 16 ounces in 1 pound

Respuesta :

EuniceJEJO
EuniceJEJO EuniceJEJO
  • 01-10-2017
12/16=.75

.75 is 75 cents
Answer Link
Camalama Camalama
  • 01-10-2017
12/16 = 3/4    
3/4 = 0.75
the confetti is 75 cents per ounce.   
$0.75 * 16 =$12.00
Answer Link

Otras preguntas

find the area of the figure belowPLEASE HURRY
The perimeter of a rectangle is 88cm. Its longest side has a length of 27cm. State the length of the shortest side.
A tin contained 10 3/5 liter of oil . 1 2/7 liter of oil was leaked and 7 1/10 liter used up .Find how much oil is left in the tin.​
Color in the grid to represent the fraction 25/100
I just need help :))
Please help me, i can't do it and i'm lazy
Daniella es bonita select
Subliniaza numeralele si precizeaza functia lor sintactica: Primul este cel mai mic. Dau primului medalia. Trei puisori sunt pestriti.
Due to technological advances, individuals are able to buy and download music from the Internet as opposed to simply buying music from a store. Which statement
PLEASE PLEASE PLEASE HELP Determine an equation for the pictured graph. Write your answer in factored form and assume the leading coefficient is...