ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

How do you convert feet to inches
why might a lake have a smaller surface area but a larger volume?
Figure B is a reflection of Figure A. A is a normal shaped pentagon, and B is the same except it's upside down. Which of the following is true? A. The two figur
the dinner check was $58.00. If Fay gave the waiter a 20% tip, how much did she spend in all
The leader of the majority party in the House of Commons becomes the a. prime minister. c. president. b. dictator. d. shah.
What is. The difference between ending the slave trade and ending slavery
The Himalayas formed when _____. a. two plates collided b. one plate submerged c. a transform fault formed d. lots of volcanoes erupted
All of the following would result in a change in population size except A. immigration of individuals into the population range. B. equal birth and death rates
my number is 10 less than 10 whats my number
What are the parts that make up a nucleotide? A. phosphate, amino acid, sugar B. sugar, phosphate, nitrogenous base C. nitrogenous base, amino acid, phosphate D