Casp8953 Casp8953
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

A toy airplane costs $4.84.. It costs 4 times as much as a toy car. What is the cost of the toy car? Show your work.

Respuesta :

ahmedishaal ahmedishaal
  • 09-10-2017
Cost of airplane toy = $4.84
let x be the cost of the toy car
cost of airplane toy is 4 times the cost of toy car; it means 
4x = $4.84
x = 4.84 / 4
x = 1.21
Thus, the cost of toy car is $1.21.
Answer Link

Otras preguntas

Can some one help me ? ???
Two pounds of peaches at the farmers market cost $4.20.How much will 5 pounds cost?
If every positive number has two square roots and you can find the length of the side if a square window by finding a square root of the area, why is there only
Write 0.632 in 2 forms
If a line has no y-intercept, what can you say about the line?
Death Valley has an elevation if -282 feet relative to sea level. Explain how to use absolute value to describe the elevation of Death Valley as a positive inte
8 times 51 show your work
The fastest a human has ever run is 27 miles per hour. How many miles per minute did the human run?
Why were Native Americans who practiced agriculture more likely than hunter-gatherers to establish permanent homes?
For what reason was the "Union Party" created? Who were its candidates?