ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

Which statement best describes the relationship between proteins and nucleic acids? Proteins read the instructions that are contained in nucleic acids. Nucleic
How do I apply the change of base formula to y=log (sub 3) x
18/48 as it's simplest form?
Which statement accurately describes the religion of early Hebrews? A. They believed in many gods and goddesses. B. They believed in a single, all-powerful God.
40 percent of the 35 male guests wear glasses. Write the number of male guests who wear glasses as a fraction of the 56 guests. Give your answer in its simplest
An object will remain at rest or maintain constant, straight-line motion unless acted on by a force that is ___________________.A.inertialB.balancedC.unbalanced
Is it easier to form a positive ion with an element that has a high ionization energy or element that has a low ionization energy? Explain.
explain the steps you would take to write 36/10 as a decimal
Which term describes the chromosomal abnormality of having three copies of a single chromosome? haploidy diploidy triploidy tetraploidy
What type of government does Myanmar/Burma have??