johnhuang7311 johnhuang7311
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

Write the converse of the following statement: "If oranges are sold at four for 99cents, then each orange costs less then 25cents"

Respuesta :

joshua2020181 joshua2020181
  • 01-12-2015
if each orange costs less than 25 cents, then oranges are sold at 4 for 99 cents

Answer Link
JohnHuang731 JohnHuang731
  • 01-12-2015
If each orange costs less then 25cents, then four oranges are sold at 99 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Which energy level has the least energy? n=1 n=3 n=5 n=7
Sarah rolled a fair six-sided die 24 times. The table below shows the number of times each number was rolled: Number Cube Experiment Number on the Cube Number
1 - (8 to the second power + 6) Which do I do first 8+6 the then exponent or Vice versa?
Twice a number decreased by 11 is -23
Find the values of the 30th and 90th percentiles of the data. Please show your work step by step. 129, 113, 200, 100, 105, 132, 100, 176, 146, 152 Thanks! :)
Ultimate sportswear has $200,000 of 8% noncumulative, nonparticipating, preferred stock outstanding. ultimate sportswear also has $600,000 of common stock outst
PLEASEEEE HELPPP ASAP. Which statement about African independence movements is true?A. Almost all independence movements produced stable democracies.B. Almost a
Read the excerpt below and answer the question. "Infant's flesh will be in Season throughout the Year, but more plentiful in March, and a little before and af
During the energy crisis of the 1970s, the Japanese economy which was oil dependent was also hit hard. Japan reacted by shifting to __________ industries a. oil
can u help please.....