cindyviam cindyviam
  • 04-01-2016
  • Mathematics
contestada

An 8-pound bag of apples costs $17.50. What is the unit price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2016
8 pound bag full of apples = $17.50 

The unit price is the amount we need to pay per bag.

Now, we need to set up a proportion. 

8/17.50 = 1/x

Cross multiply.

8*x = 8x
17.50 * 1 = 17.50

8x = 17.5

Divide

8x/8 = 17.5/8
x= 17.5/8

x= 2.18

2.18 dollars per pound. 

Answer Link
zahraaryoko
zahraaryoko zahraaryoko
  • 04-01-2016
17,50/8 = $2,18
thankyouu
Answer Link

Otras preguntas

Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?