cxgjxxgch cxgjxxgch
  • 04-01-2016
  • Mathematics
contestada

Apples cost $0.95 per pound and bananas cost $1.10 per pound. Brian bought a total of 10 pounds of apples and bananas for $9.95. Write a system to represent the situation

Respuesta :

yeagin2000 yeagin2000
  • 04-01-2016
a=apples
b=bananas

a+b=10
a*0.95+b*1.10=9.95
Answer Link

Otras preguntas

What were some of the characteristics of the delegates to the constitutional convention?
-3 + x2 = -19 does x = 4
What one characteristic will most likely lead to a disease outbreak being classified as a pandemic?
What activity demonstrates the lowest level of intensity?
xsquared + 3x - 5 solved using the quadratic formula
What does issue mean?
What is: 3/4+ 1/2+ 6/8+ 1 whole and 1/2 And if you can, solve the attachment to this question!! (It would be a BIIIIIIIG help)
Ben growled at the man who parked too close to his car. He was always guarding his prized possession. Don’t get too close or he might bite! Which figure of spee
describe the function of each of the following in protein synthesis; rRNA, mRNA, and tRNA
When the amount of greenhouse gas in the atmosphere _____, more heat escapes into space. a. decreases b. increases c. remains stable