khaenlin
khaenlin khaenlin
  • 03-02-2016
  • Mathematics
contestada

Four pounds of bananas cost $1.96. How much doss it cost per pound?

Respuesta :

BrainSan
BrainSan BrainSan
  • 03-02-2016
One you spelled does wrong. Two, the answer is $0.49 per pound. Because, you divide $1.96 and 4 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

If 2 less than or equal too X less than or equal too 6, which of the following has the greatest value
Horace read 160 pages in 4 hours. How many pages can he read in 6 hours??
The length of a pool is 3 feet more than twice its width. If the perimeter of the pool is 72 feet, find the dimensions of the pool by writing and solving a syst
what is the meaning or definition of fighting-gear??
What is the approximate circumference if the circle that has a center at (2,1) ans passes through the point (2,5). 1. 8 units 2. 13 units 3. 25 units 4. 50 unit
A history quiz consists of five true-false questions. If you guess on each question, then the probability of answering all five questions correctly is approxima
what is the meaning or definition of fighting-gear??
The number of waves that pass a particular point in a unit of time is called the __________ of the waves. (a) rarefaction (b) compression (c) amplitude (d) freq
Find an equivalent ratio for 22/55 then write the proportion ?
What is the change in number of individuals in a population over time? A. population decrease B. population stability C. population growth D. population resista