hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 4 gallons of apple juice cost $15.96, how much would 7 gallons of apple juice cost?

Respuesta :

asiafloren
asiafloren asiafloren
  • 02-04-2018
27.93 should be your answer. 
In order to get this answer I found out the cost of 1 gallon which is 3.99. 15.96/4=3.99 
And then i multipled 3.99 by 7

Answer Link

Otras preguntas

Which reflects more energy, the atmosphere and clouds or the surface?
Of the three blood types of alleles which one is recessive to the other two? B O A Which one
answer this question please:
Imagine a graph of the short run and long run Phyllis cars, indicate whether the unemployment rate would be above, below, write the long run equilibrium point
someone help please
Jason wears a size 10 shoe, Donal wears a size 9, and Mishka wears a size 11. What is their average shoe size?
A website promoting the use of alternative energy vehicles and hybrid technologies claims that "A typical automobile in the USA uses about 40 gal of gasoline ev
Ana drinks chocolate milk out of glasses that each hold 1/8 of a liter She has 7/10 of a liter of chocolate milk in her refrigerator. How many glasses of choco
The Mariana Trench was most likely created by the: A)movement of the Pacific Plate over the Hawaii Hot Spot B)convergence of the Pacific and Philippine Plates C
ASAP Question 3 from the video on Box Plots? *A. 25% of the dogs weigh less than 25 pounds.B. The interquartile range (IQR) of the data is 3 pounds.C. The range