korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

Create a multimedia presentation addressing the impact of Miller’s choices regarding how the characters’ actions and attitudes provide an answer to the essentia
i’ll give you brainlist please help me thank you !!
Given the parent function of f(x) = x³, what is the value of k in the translated graph of f(x - h) + k? int) k=-3 k=-2 k=2 k=3
If a translation maps ∠D onto ∠B, which of the following statements is true? ∠E ≅ ∠C segment CE ≅ segment CA ∠E ≅ ∠A segment CD ≅ segment CB
El pasaje menciona que los indígenas usaban el calendario religioso para adivinaciones, horóscopos y profecías o predicciones. ¿Crees tú en estas cosas? ¿Por qu
Which sentence combines these two sentences using a coordinating conjunction? I finally finished my degree. I will be graduating in April. A. I finally finished
What’s the inequality of x-3>8
How has electricity affected humans in the twenty-first century?
Biotechnology has advanced new careers in medicine, agriculture, genetics, and food science. Which area includes energy derived from renewable plant and animal
100 points! Please answer asap!! Write a paragraph giving your prediction for the next five years in the United States. Include in your answer predictions for