mbinaskar123987
mbinaskar123987 mbinaskar123987
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

paul bought a package of 6 spiral notebooks for a total cost of $13.50. Which equation represents p the cost in dollars of each notebook?
A. p= 13.50- 6
B. p= 13.50× 6
C.p= 13.50 + 6
D. p= 13.50 ÷ 6

Respuesta :

jacobsudsy
jacobsudsy jacobsudsy
  • 03-04-2018
The answer is D. You divide 13.50 by six to get the price of one notebook
Answer Link

Otras preguntas

what is the defintion of memoir
The Republican Party often has, Moderate to extreme views Liberal to conservative views. Conservative to moderate views Liberal to moderate views
How did the construction of The Suez Canal support nation building or imperialism?
Questions eleven all the way to twenty
Which U.S program or agency was designed to halt the spread of Communism in Latin America?
Which is most likely to be considered a region? a. the states known as the American Southwest b. Canada and Argentina c. the National Park System d. areas where
Which system protects us from radiation and the vacuum of space? a. geosphere b. hydrosphere c. atmosphere d. biosphere
cuanto pesa un marcador
Que quiere decir lapiz quiere decir
what is sexual equality