daphneg daphneg
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 12 ounces cost 0.80 how many ounces of the soft drinks could you buy for 2.40

Respuesta :

noahlees2007 noahlees2007
  • 04-04-2018
Well you should first divide 2.40 by 0.80 well 8 goes into 24 3 times so so now you multiply 12 by 3 so the answer is 36

Hope This Helps!
Answer Link

Otras preguntas

Arrows have plastic vanes or feathers that provide stability and accuracy in flight. What is the name for these vanes or feathers?
Although Republican Richard Nixon ultimately won the presidency, it was the Democratic National Convention that characterized the election of 1968. What happene
In which social stratification system does a person marry only people within their same group? Meritocracy Castes Social Class Open systems
Select the artist(s) that created the sun tunnels located in the Utah desert. A- Robert Smith B- Nancy Holt C- Christo and Jeanne-Claude D- Member's of the Aden
How many times greater is the hydronium ion concentration in rainfall (pH = 5.0) compared to pure water (pH = 7.0)? a.) 100 times b.) 1 time c.) 1000 times
100 acres to 140 acres
Can u plz figure this out I've been sitting here for hours thanks
What is the cube root of b^27
Solve for z over the imaginary numbers. Please help!
Please help you have to write each expression in two other ways