dianav2 dianav2
  • 05-04-2018
  • Mathematics
contestada

shelia bought 10 1/2 oz almonds for $3.36 how much did the almonds cost per ounce

Respuesta :

iTSjUstRyaNt
iTSjUstRyaNt iTSjUstRyaNt
  • 05-04-2018
Let’s set 10 1/2 to a decimal since the cost is in decimal too
10.5 divided by 3.36
$3.13/oz.
Hope this helps!
Answer Link
fatima456 fatima456
  • 05-04-2018
It would cost $0.32 an ounce

here is how I git that answer 

$3.36/10.5 = $0.32


Hope this helps :-)



Answer Link

Otras preguntas

can i get some help? SHOW WORK!!!!
CAN ANYONE HELP PUT IT IN ORDER PLZ ILL GIVE BRAINLIEST ITS DUE IN AN HOUR
How many Stanzas are in for East 149th Street(Symphony of a Black Girl)
NEED HELP FAST 20 POINTS AND I WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!!! Which type of basic approach is important to apply no matter what type of note-taking system a perso
Which English Monarch was the first Monarch to be executed publicly? A)Louis XIII B)Henry VIII C)Charles ! D) Napoleon
80% or 7/9 which is greater
Look at the system of equations below. x- 2y = 4 y=4-x Trevor stated that (4,0) is the solution to the system of equations. Joey stated that (0, -2) is the solu
I will mark BRAINIEST The sack that smiles back_______
DUE IN 4 HOURS! HELP! WILL MARK BRAINLIEST IF DONE WITHIN THE HOUR! Maisey is running 12mph and comes to an abrupt stop in 3 seconds when she hears her name ca
Decide whether the sentence is true or false. Antes = before; Después = after El séptimo está antes del sexto. O True O False