Seudónimo Seudónimo
  • 02-05-2018
  • Mathematics
contestada

20 points! I really need your help here.

20 points I really need your help here class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2018
find the volumes  og each  box

Single serving box = 1/2 * 7 *3 * 9 =  94.5  cm^3

Family size = 1/2 * 8 * 3 * 16 = 192 cm^3

Find the cost by unit volume:-  single costs 1.25 /  94.5 = 0.013228 
 family costs 2.5 / 192  0.01302

So the family bar costs less by unit volume  and is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

what short of event can inspire people​
EssayWhy you decided to enrol fot the Higher certificate in your education​
PLEASE HURRY I HAVE 3 mins left Which relationship could be the one shown on the graph? 10fx 9 8+ 7 6 5 4. 3 2+ 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 X
I need help ASAP!!Please make sure u sure the answer is correct.
what is the difference between animal and plant tissues
Read the passage. To Waken an Old Lady by William Carlos Williams Old age is a flight of small cheeping birds skimming bare trees above a snow glaze. Gaining an
I really need help with this one
sketch the graph of the equation: y=x, y=-x,
Find the volume of the following figure round your answer to the nearest tenth if necessary and make sure to use pi
Question 4 plz show ALL STEPS