tdunn2023p6shu2 tdunn2023p6shu2
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

Kim spent $26 on a magazine and 6 notepads have the magazines cost $2 then how much was each Notepad

Respuesta :

sweetienaila536
sweetienaila536 sweetienaila536
  • 03-05-2018
The answer is $4 per notepad.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
First you subtract the $2 from the total of $26 to get $24 for all the Notepads together, then you divide the $24 by the number of notepads. 24 divided by 6 equals 4. So each notepad cost $4.
Answer Link

Otras preguntas

If Triangle ABC has vertices A (-1,1), B (4,4) and C (-5,6), and is dilated by the rule (4x, 4y) what would the coordinates of A' be. *
Why does Lennie get shot
Dan earns £356 over the course of a five-day week. How much is that per day?
Summary about barrington irving pilot and educator.​
What effect does the writer's use of dialogue have on the reader?
Use the model below to solve for the value of X.
I need helpppp. Ill mark brianliest if correct.
Evaluate the expression 3 to the power of 4 ÷ (14 − 5) × 2.
I NEED HELP FAST THIS IS TIMED PLEASEEE A population is growing exponentially. What can you conclude? A. There is no competition for resources. B. The environ
What is the coefficient of 8. 2N? Type a numerical answer in the space provided. Do not use spaces in your answer.